Dildo Nedir, Ne İşe Yarar?

Dildo Nedir, Ne İşe Yarar?

Dildo, mastürbasyon ve seks sırasında cinsel uyarılmayı artırmak için kullanılan yapay penislere denir. Vajinal, anal ve oral sekste kullanılmak için özel olarak tasarlanan bu yapay penisler farklı çeşit ve özelliklere sahiptir.

Dildo Nedir? Dildo Ne Demek?

Dildo penetrasyon ve diğer cinsel aktiviteler için kullanılan bir çeşit seks oyuncağıdır. Dildo ne demek sorusunu cevaplamak için farklı özelliklere sahip çeşitleri tanımlamak gerekir.

En yaygın dildo çeşitleri şunlardır:

● Gerçekçi dildo: Realistik dildodoğal penis dokusuna en yakın çeşittir. Genellikle damarlar ve testislerle detaylandırılan gerçekçi dildolar istendiği takdirde strapon adı verilen belden bağlamalı koşum takımıyla da kullanılabilir.

● Titreşimli dildo: Vibratörlü dildo olarak da bilinen titreşimli modeller, ekstra uyarılma için tasarlanmış yapay penislerdir. Bazıları sert, parlak ve ışıltılıyken bazıları da gerçek ten gibi görünen etsi yapıya sahiptir.

● Çift taraflı dildo: Bu tip yapay penisler her iki tarafında penis veya parmak şeklinde uçlara sahiptir. Çift taraflı dildolar aynı anda iki farklı kişi tarafından kullanılabilir. Ayrıca kadınlarda vajinal ve anal penetrasyonun aynı anda gerçekleştirilmesi için de kullanılır.

● Vantuzlu dildo: Duvar veya zemin gibi düz yüzeylere geçici olarak sabitlenerek kullanılır. Bu özellik kullanan kişiye eller serbest şekilde penetrasyon imkanı sunar.

● Belden bağlamalı dildo: Strapon olarak da bilinen belden bağlamalı dildolar cinsel aktivite sırasında bel çevresine bağlanan bir koşum takımıyla kullanılmak üzere tasarlanmıştır.Çoğunlukla kadınlar tarafından kullanılan straponlar heteroseksüel veya homoseksüel ilişki türlerinde kullanılabilir.

● Cam dildo: İnsan vücudu için güvenli bir madde olarak kabul edilen borosilikat camdan yapılır. Seks veya mastürbasyondan önce suyla ısıtılarak veya soğutularak heyecan verici sıcaklık oyunları için kullanılabilir. Daha etkili bir uyarılma ve rahat bir penetrasyon için bol miktarda kayganlaştırıcıyla kullanılmasında yarar vardır.

Dildo Ne İşe Yarar?

Dildo vajinal, anal, oral seks ve mastürbasyon sırasında orgazma ulaşmaya yardımcı olur. Farklı boyut ve şekillere sahip yapay penisler kullanılarak kadınlarda G Noktası, erkeklerde ise P Noktası uyarıldığı söylenmektedir.

İç erojen bölgelerin uyarılmasını kolaylaştıran uzun boylu dildolar sayesinde daha derin ve hatta birden fazla orgazm deneyimi yaşamak mümkündür. Geniş gövdeli modeller, vajinanın iç duvarlarındaki sinirleri uyararak alınan hazzın artırılmasına yardımcı olur.

Uzaktan kumanda ve telefon yardımıyla titreşim yoğunluğu kontrol edilebilen yapay penisler ise seks ve mastürbasyon sırasında kullanıcılara hareket özgürlüğü sağlar.

Dildo Nasıl Kullanılır?

Tüm seks oyuncaklarında olduğu gibi dildo kullanımında da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yeterli kayganlığı elde etmektir. Penetrasyonun en rahat şekilde gerçekleştirilebilmesi için dildonun malzemesiyle uyumlu su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılmalıdır.

Yeteri kadar kayganlaştırıcı kullanılarak penetrasyona hazır hale getirilen dildo, vajina veya anüse yavaşça yerleştirilir. Penetrasyon sırasında ileri ve geri hareket ettirilerek cinsel uyarılma elde edilir.

Özellikle geniş çeperli dildolar ileri geri hareketine gerek duyulmadan yalnızca vajina veya anüs içinde dolgunluk hissi yaratarak da tatmin hissi yaratabilir.

Anal Dildo Nedir?

Anal bölgeyi uyarmak için özel olarak tasarlanmış yapay penislere anal dildo denir. Herhangi bir yapay penis anal kullanıma uygun olsa da anal penetrasyon için üretilen dildolar daha ince bir gövdeye sahiptir.

Tipik olarak iki çeşit anal dildo vardır. Bunlardan ilki erkeklerde prostat bölgesinin kadınlarda ise vajinanın arka duvarının uyarılmasını sağlayan kavisli dildolardır. Anal dildo çeşitlerinden diğeri ise anal tıkaç olarak da bilinen, anüsün derinine nüfuz etmeyen, geniş tabanlı ve elle çıkarılabilen halkalı dildolardır.

Dildo Özellikleri Nelerdir?

Dildolar yapıldığı malzemeden boyutuna kadar farklı özelliklere sahiptir. Genellikle kauçuk, plastik ve silikon gibi farklı türde malzemelerden üretilir. Bazı dildo modellerinde gerçek penis hissini yaratmak için damar ve testis gibi detaylar kullanılır.

Vajinal ve anal duvarların hassas yapısından dolayı dış yapıları oldukça yumuşaktır. Yapay penislerin üst gövde ve baş kısmının yumuşak yapıya sahip olması gerçeklik hissinin artırılmasına yardımcı olur.

Dildo Fiyatları Nasıldır?

Dildolar geniş kullanım alanı ve ürün yelpazesine sahip olduğu gibi değişken fiyatlara da sahiptir. Dildo fiyatları malzemesine, dokusuna, boyutuna ve titreşim gibi ek özelliklerine bağlı olarak değişmektedir.

Titreşimli dildo fiyat aralığı diğer yapay penis çeşitleriyle karşılaştırıldığında daha yüksek kalır. Uzaktan kumanda edilebilen modellerin de yine pahalı grupta yer aldığını belirtmek gerekir.

Kaynaklar

- Cosmopolitan – Dildo guide for beginners

- Love Honey - Can a Dildo Help You Find Your Inner Orgasm?

- Blissful Cherry - Finding the Best Dildo: 5 Key Traits that Maximize Pleasure

- OMG Kinky - How to use a dildo (thrusting techniques & dildo positions)

- La Dannevillerie - What is realistic dildo sex toys?