Dirty Talk Nedir?

Dirty Talk Nedir

Dirty talk seks sırasında partnerlerin açık ve baştan çıkarıcı şekilde müstehcen konuşmalarına denir. Sevişmeye davetiye çıkaran gündelik yaşamdaki seks konuşmaları da dirty talk olarak kabul edilebilir.

Dirty Talk Nedir? Dirty Talk Ne Demek?

Dirty talk cinsel yaşama renk katmanın basit ve kolay bir yoludur. Erotik ve küfürlü konuşmalar içeren bu deneyim cinsel uyarılmaya farklı bir boyut kazandırır. Dirty talk başlangıçta tuhaf gelen bir deneyim olsa da birbirini tanıyan çiftler için yatak odasında heyecan verici seçeneğe dönüşebilir.

Cinsel İlişkide Dirty Talk Neden Heyecan Yaratır?

Erotik diyalogların heyecan yaratması psikolojik ve nörolojik nedenlerle yakından ilgilidir. İlişki sırasında stres baskılayıcı oksitosin hormonunun salgılanması erotik hislerin açıkça ifade edilmesine yardımcı olur. Journal of Social and Personal Relationships’te yayınlanan bir araştırmaya göre, seksin rahatça konuşulabildiği ilişkilerde cinselliğin daha tatmin edici olduğu sonucuna varılmıştır. [1]

Dirty talk fiziksel eylemlerin ötesinde başka bir davranış katmanı olduğu için cinselliğin heyecanını artıran bir etkiye sahiptir. Çılgın fantezilere teslimiyetin yolunu açan bu diyalog biçimi temastan önce dahi uyarılmayı tetikleyebilir. Medical Daily’e göre seks dürtüsünün kaynağı olan beyin en güçlü cinsel organdır. Etkili bir dirty talk zihni heyecanlandırarak arzuların açığa çıkarılmasına yardımcı olur.

Beyin, cinsel dürtüyü ve hazzı belirlemede hayati role sahip erojen bir bölgedir. Küfürlü konuşma beynin korku merkezi olan amigdalayı uyararak heyecanı ve zevki kontrol eder. Nöropsikoloji ve Seks Uzmanı Daryl Cioffi, seks sırasında amigdalanın uyarılmasından dolayı günlük yaşamlarında güçlü rollere sahip kadınların yatakta itaatkâr olmaktan keyif aldığını belirtmektedir. Dirty talk’un eşlik ettiği fısıltılar, inlemeler ve çığlıklar beynin işitme merkezleri tarafından işlenerek duyuları harekete geçirir. [2]

Dirty Talking Nasıl Yapılır?

Konuşmak cinsel etkileşimin temelinde yer alan iletişim biçimlerinden biridir. Söz konusu küfürlü konuşmak olduğunda ise işler biraz daha karmaşıktır.

İşte Dirty talk sanatını öğrenmenin en etkili 5 yolu:

1. Yumuşak bir başlangıç yapmak

Cinsel ilişkide söylenen küfürler her zaman için işe yaramayabilir. Sert bir giriş yapmaktansa “ıslak, sert, dar, daha hızlı, daha yavaş, gel” gibi kalıpları hayal gücüyle zenginleştirmek erotizm değeri yüksek bir iletişime kapı açabilir.

2. Eylemleri basitçe tanımlamak

Seks sırasında yapılan ve yapılmak istenenlerin açık bir şekilde ifade edilmesi dirty talk’a yeni başlayanlar için en kolay seçenektir. Fantezilerle harmanlanmış bir penetrasyon betimlemesi veya cinsel arzuların sözle dışavurumu cinsel uyarılmayı hızlandırabilir.

3. Rol yaparak hayal gücünü harekete geçirmek

Yatak odasında erotik rollere bürünmek cinsel kimliğin farklı yönleriyle temasa geçme fırsatı tanır. Seks yaşamına dinamizm getirmek isteyenler erotik fantezilerini hayali karakterler üzerinden sürdürerek küfürlü konuşma sınırlarını rahatça aşabilir.

4. Heyecan verici sıfatlar kullanmak

Sevişirken söylenen küfürler büyük oranda sıfatlardan oluşur. Kelime haznesinin gücünden yararlanarak keşfedilen yaratıcı sıfatlar baştan çıkarıcı erotik cümlelerin olmazsa olmazıdır. Erotik konuşma sanatında iyi bir hatip olmak isteyenler seks sırasında partnerinin gururunu okşayan dirty talk biçimlerini tercih edebilir.

5. Telkinde bulunmak

Seks yaşamında teslim olmaktan keyif alanlar partnerini harekete geçirmek için erotik telkinlerin gücünden faydalanabilir. İtaatkarlığın küfürlü sözlerle ifade edilmesi tahrik sınırlarını zorlayan cinsel konuşma örnekleri arasındadır. Sevişirken yapılanın söylenmesi kadar yapılması istenenin emredilmesi de uyarılmaya yardımcı olur.

Küfürlü Konuşma Sınırı Nasıl Belirlenir?

Her insan farklıdır. Bir kişiyi tahrik eden erotik cümleler, diğerini derinden rahatsız edebilir. Bu sebeple küfürlü konuşmanın erotizm ve rahatsız edicilik arasındaki ince çizgide yürütülmesi gerekir.

Dirty talk yaparken sınırları tespit etmenin yolu ise partnerini tanımak ve durumu iyi okumaktan geçer. Çiftlerin nelerden hoşlandığı, nasıl harekete geçirildikleri ve rahatsız olabilecekleri hakkında cinsel iletişim kurmaları yasaklı kelimelerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında unutulmamalıdır ki her türlü cinsel eylemde olduğu gibi konu dirty talk olduğunda da kişilerin rızası önemlidir.

Güvenli sınırlar içinde dirty talk yapmanın ipuçları şunlardır:

  • Yüz yüze seksi konuşmalar için hazır olmayan çiftler fantezilerini metin yoluyla paylaşarak risksiz bir yol izleyebilir.
  • Spontane ve basit ilerleyen bir erotik iletişim her zaman daha doğaldır. Dirty talk yaparken yaratıcılık kaygısına kapılmak utanç verici deneyimlere dönüşebilir.
  • Rol yapmak kelime seçimlerinin tüm sorumluluğunu üstlenmemek için eğlenceli bir yol olabilir. Hayali karakterlere bürünerek sevişmek erotizme özgürlük tanıyarak seks yaşamına canlılık katabilir.

Kaynaklar

1. Elizabeth A. Babin - An examination of predictors of nonverbal and verbal communication of pleasure during sex and sexual satisfaction, 2012

2. Medical Daily - The Science Of Dirty Talk And Why It Increases Sexual Pleasure

  • Elite Daily - The Psychology Behind Dirty Talk, According To Science
  • Bustle - 8 Reasons To Talk Dirty In Bed
Allure - A Beginner's Guide to Talking Dirty (Without Feeling Awkward)