Kegel Egzersizde Merak Edilenler

Kegel egzersiz, pelvik kaslarını güçlendirmeye yarayan bir takım egzersiz hareketlerinin bir materyalle veya kasma yöntemidir. Pelvik taban kasları, mesane ve üretrayı destekler.

Kegel egzersiz, pelvik kaslarını güçlendirmeye yarayan bir takım egzersiz hareketlerinin bir materyalle veya kasma yöntemidir. Pelvik taban kasları, mesane ve üretrayı destekler. Kegel egzersiz ile idrar kaçırma sorunlarına, cinsel ilişkide yaşanan ağrılara, doğum sonrasında oluşan gevşemelere ve cinsel birleşmede daha fazla zevk alınmasına yardımcı olur.

Pelvik kasları üretra ve mesaneyi taşıyan bir hamaktır. Ayrıca üretranın kapalı olmasını sağlayarak idrar kaçmasını engeller. Kaslar güçsüzleştikçe idrar kaçırma kaçınılmaz hale gelir. İstikrarlı bir çalışma sonunda kaslar güçlenir ve sıkılaşır. Hergün yapılan kegel egzersilerin sonucunu birkaç ay sonunda alabilirsiniz.

Kegel egzersiz pelvik kaslarının kasma ve serbest bırakma yöntemi ile yapılan egzersizlerdir. Pelivik kaslarının nasıl çalıştığını ve bunu hissetmek için, idrar yaparken durdurmayı veya yavaşlatmayı deneyin. Ama bunu yaparken kalçanızdaki kasları kasmamaya dikkat edin. Bu şekilde pelvik kaslarını daha kolay hissedebilir ve egzersizlere başlayabilirsiniz.

Kegel egzersizleri günde dört set ve her set içinde en az dört kasma ve serbest bırakma olarak yapın. Bu egzersizleri diğer sporlar gibi ön hazırlık yapmadan veya bir mekana ihtiyaç duymadan ayakta, otururken veya yatarken yapabilirsiniz. Bazen sokakta bir vitrinin önündeki mankenin kıyafeni incelerken bile yapabilirisiniz. Ama unutmayın bu hareketlere konsantre olduğunuz yüzünüzden belli olmasın